Sterilitet kod muškaraca najčešće nastaje zbog:
– Testikularni uzroci, poremećaji spermatogeneze
– Posttestikularni uzroci, polna disfunkcija
– Predtetikularni uzroci, hipofizni i hormonski poremećaji
– Infekcije, prostatitis,orhitis i epididimitis
– Imunološki uzroci
Stanja zbog kojih dolazi do muškog steriliteta su:
– stvaranje malog broja spermatozoida ili oligospermija
– spermatozoidi se uopšte ne stvaraju tj azoospermija
– spermatozoidi su abnormalnog oblika – teratozoospermija
– nepostojanje živih spermatozoida – nekrozoospermija
Pored svih nabrojanih stanja postoje i mnoga druga ali i faktori iz svakodnevnog života pacijenta koji mogu uticati na kvalitet semena: gojaznost, pušenje, alkoholizam, uzimanje steroida, hernije. Da bi se muški sterilitet dijagnostikovao prvo će se uraditi laboratorijska analiza semene tečnosti. Ova analiza se zove spermogram i predstavlja broj spermatozoida, pokretljivost, veličinu i oblik. Nakon ove analize ukoliko se poajve abnormalnosti pacijent se po potrebi upućuje na dodatnu analizu:
– ultrazvuk
– hormonska ispitivanja
– analiza urina
– genetska ispitivanja
– biopsiju
Pored zdravog načina života postoje i suplementi koji pozitivno utiču na mušku plodnost, cink, selen, vitamin b12, vitamin c, masne kiseline, vitamin e… Lečenju neplodnosti se pristupa u zavisnosti od dijagnoze.
Azoospermija se leči tako što se na početku radi biopsija testisa pri čemu se traže mesta koja imaju spermatozoide. Dobijeni uzorak se procenjuje za mikrofertilizaciju. Postupak može da se uradi odmah ili se uzorak zamrzava za buduće korišćenje.
Oligospermija se može lečiti lekovima ili hirurškim putem ukoliko postoji neka polna bolest. Kada je uzrok oligospermije nepoznat ne postoji direktna terapija.
NAPOMENA: Opis pregleda ili procedure je informativnog karaktera i zavisi od opšteg stanja pacijenta i individualne istorije bolesti. Za detaljne informacije zakažite konsultacije sa lekarom.
Pogledajte naš CENOVNIK