Čir na želucu se pojavljuje usled oslabljenja sluznice želuca. Ukoliko dodje do perforacije čira potrebna je hitna intervencija. Čir se pojavljuje kao posledica hronične infekcije helikobakterijom ili uzimanja agresivnoh lekova.
Ulkus ima tri tipa i može da bude:
-Čir na želucu
-Na želucu i na dvanaestopalačnom crevu
-Atipični čir koji najčešće nastaje zbog atipičnog mesta i količine sekrecije želudačne kiseline
Simptomi čira na želucu su bol u sredini trbuha, prerana sitost i mučnina. Čir se leči promenom životnih navika,prekidom pušenja,promenama u ishrani,smanjenje uzimanja lekova a ukoliko dodje do perforacije pristupa se hirurškom lečenju. Perforaciju čira karakteriše jak iznenadan bol u trbuhu.
Intervencija se izvodi u opštoj anesteziji i podrazumeva uklanjanje dela želuca u kome se nalazi čir pri čemu se ostatak želuca spaja sa tankim crevom. Ovu intervenciju nazivamo gastrektomija. Traje u proseku oko 2 sata.
Hirurško lečenje se razmatra ukoliko dodje do komplikacija koje su opasne po život, puknuće čira, krvarenje ili stenoza, malignitet.
Za ovu intervenciju pored analiza na koje će Vas uputiti hirurg nije potrebna posebna priprema. 10 sati pre intervencije potrebno je da prekinete unos hrane i pića a ukoliko ste na medikamentnoj terapiji hirurg će Vas posavetovati kako da nastavite sa terapijom.
Neki od rizika koji se mogu javiti su:
Rizik od smrtnog ishoda, problemi sa disanjem, tromboza, osećaj slabosti, hronični umor…
NAPOMENA: Opis pregleda ili procedure je informativnog karaktera i zavisi od opšteg stanja pacijenta i individualne istorije bolesti. Za detaljne informacije zakažite konsultacije sa lekarom.
Pogledajte naš CENOVNIK
Specijalista opšte hirurgije
Specijalista opšte hirurgije
Specijalista opšte i digestivne hirurgije
Specijalista opšte abdominalne hirurgije