Razbijanje kamena u bubrezima je potrebno ukoliko postoji veća količina kamenja koji utiču na kvalitet života. Prisustvo kamena u bubregu pogađa skoro sve populacije, a neke osobe su i pod uslovima normalne ishrane sklone da materije koje dovode do nastanka kamena u bubregu.
Kako se kamen spušta mokraćnim putevima on stvara bol obično nakon fizičkih aktivnosti ili vožnje. Može izazvati mučninu i povraćanje, ne često se javi i krv u mokraći, često mokrenje. Ukoliko se pojavi temperatura to je znak postojanja infekcije.
Prikriveni oblik je specifičan bez tegoba pa se oboljenje otkriva slučajno na kontorli. Ponekad, bol može da postoji samo u predelu prepona i genitalija sa ili bez širenja ka slabini. Atipični klinički oblici stvaraju diferencijalno-dijagnostičke teškoće pošto mogu da liče na upalu slepog creva, napad kamena u žučnoj kesi, oboljenja creva, kičmenog stuba, polnih organa, prostate.
Lečenje može biti konzervativno i operativno. U prvoj fazi smiruju se bolovi, otklanja se otok i spazam.
Opasno je zavaravati se da prestanak tegoba, znači da je kamen eliminisan, već da može da znači da je bubreg prestao sa radom. Ako se kamen ne izbaci spontano, potrebno je to uraditi operativno.
Prevencija pononog nastanka kamena je da se hemijski odredi sastav kamena, onda možemo odrediti dijetu kao i terapiju..
NAPOMENA: Opis pregleda ili procedure je informativnog karaktera i zavisi od opšteg stanja pacijenta i individualne istorije bolesti. Za detaljne informacije zakažite konsultacije sa lekarom.
Pogledajte naš CENOVNIK
Specijalista urogenitalne hirurgije
Specijalista urologije