Inseminacija sa obradom sperme predstavlja proces obrade semena i njegovo veštačko unošenje u matericu ženskog partnera u spontanom ili indukovanom ovulatornom ciklusu.
Inseminacija je najjednostavnija tehnika prevazilaženja steriliteta. Ona se preporučuje kada su ispunjeni određeni uslovi, a dva najvažnija su dobar spermogram i prohodni jajovodi.
Intrauterina inseminacija (IUI) sprovodi se kod parova kod kojih je pokazano:
Najvažnija analiza koju žena treba da ima pre planiranja inseminacije jeste ispitivanje prohodnosti jajovoda.
Ispitivanje jajovoda se može raditi ultrazvučno, što je bezbolna metoda ili rentgenski.
Rezultati ova dva testa su uporedivi u potpunosti. Osim ove analize, potrebno je da se uradu ultravzučni pregled materice kako bi se isključilo postojanje mioma, polipa i sl, kao i uredne briseve cerviksa (hlamidija, mikoplazme, ureaplazme). Takođe, idealno je da postoje nalazi labaratorije: hormona od kojih najčšeć postoje disbalansi TSH i prolaktina što se može lečiti. Takođe, nalazi hormona FSH i LH su od velikog značaja za predviđanje uspeha postupka.
Najvažnija analiza koju partner treba da uradi je spermogram. Optimalni rezultati spermograma za inseminaciju su više od 5 miliona pokretnih spermatozoida nakon obrade. Inseminacija se može raditi i sa nešto lošijim spermogramom, ali ne ukoliko je broj spermatozoida 1 milion nakon obrade. Takođe, potrebno je da muškarac ima uredne briseve.
Tajming kod insemincije je veoma bitan, jer se insemincija radi ili neposredno pre ili odmah nakon ovulacije. Postoji nekoliko metoda koje su lekarima na raspolaganju kako bi se utvrdio tačan termin inseminacije kao što su ultrazvučni pregledi i određivanje nivoa luteinizirajućeg hormona.
Inseminacija je jednostavna intervencija i traje od 5-10 minuta i u najvećem broju slučajeva je potpuno bezbolna. U matericu se posebnim kateterom unosi 1-1.5 ml prethodno pripremljenog semena. Nakon inseminacije, preporučljivo je da žena nastavi da leži neko vreme (30-ak minuta).
Dve nedelje nakon inseminacije potrebno je da se uradi test iz krvi kako bi se ustanovila trudnoća.
Na dan inseminacije potrebno je da muški partner da uzorak sperme za inseminaciju. Veoma je važno da se pridržavate uputstva koja dobijete za davanje uzorka.
IUI tretman u lečenju neplodnosti preporučuje se maksimalno 3-4 puta. Ako je uzrok neplodnosti izostanak ovulacije, može se pokušati sa inseminacijom u više ciklusa, međutim većina parova koji imaju problem sa ostvarivanjem trudnoće se okreću vantelesnoj oplodnji nakon 3 neuspešna postupka inseminacije.
Uspešnost ove metode se kreće od 12-15%.
NAPOMENA: Opis pregleda ili procedure je informativnog karaktera i zavisi od opšteg stanja pacijenta i individualne istorije bolesti. Za detaljne informacije zakažite konsultacije sa lekarom.
Pogledajte naš CENOVNIK
Specijalista ginekologije
Specijalista ginekologije
Specijalista ginekologije
Specijalista ginekologije
Specijalista ginekologije
Specijalista ginekologije