Ahalazija je motorni poremećaj jednjaka beningne prirode. Javlja se u vidu otežanog gutanja i zastoja hrane u jednjaku i ima sporu progresiju. Simptomi mogu da se javljaju godinama. Da bi se postavila dijagnoza lekar može da uradi rendgenski snimak jednjaka, endoskopiju jednjaka, manometriju i skener. Može se lečiti lekovima što obično ne daje rezultate nego je najčešće potrebna hirurška intervencija.
Ovo je minimalno invazivna intervencija koja se izvodi kroz jako male hirurške rezove. Cilj operacije je da se preseče nefunkcionalni mišić završnog dela jednjaka i mišić sfinkter. To nam dalje omogućava da jednjak i sam ulaz u želudac uvek budu otvoreni. Tada neće doći do otežanog gutanja ili vraćanja hrane iz jednjaka u grlo.
Priprema za intervenciju podrazumeva prekid unosa hrane i pića 10 sati pre intervencije i prekid upotrebe lekova koji utiču na zgrušavanje krvi.
Pacijent se iz bolnice otpušta drugog ili trećeg dana kada se počinje sa unosom tečnosti. Na otpustu pacijent može dobiti terapiju koja uključuje lekove za smanjenje kiseline u želucu ili probiotik. Šest nedelja nakon intervencije nije preporučljivo nošenje tereta.
Svaka hirurška intervencija nosi rizik od komplikacija. Neke od komplikacija koje se mogu javiti kao posledica ove intervencije su: infekcije, krvarenja ili povreda drugih organa.
Ukoliko nakon intervencije primetite neke od sledećih simptoma potrebno je da se odmah javite lekaru:
Povišenu temperaturu,krvarenje,otok ili bol u abdomenu,mučninu i povraćanje,uporan kašalj, otežano disanje
NAPOMENA: Opis pregleda ili procedure je informativnog karaktera i zavisi od opšteg stanja pacijenta i individualne istorije bolesti. Za detaljne informacije zakažite konsultacije sa lekarom.
Pogledajte naš CENOVNIK
Specijalista opšte hirurgije
Specijalista opšte hirurgije
Specijalista opšte i digestivne hirurgije
Specijalista opšte abdominalne hirurgije