Recidivne kile podrazumevaju hiruršku sanaciju, tj. zatvaranje i pojačavanje defekta na trbušnom zidu, često sintetičkim mrežastim materijalom. Metoda koju vaš lekar preporuči zavisiće od veličine i lokacije vaše kile, vašeg opšteg zdravlja i koliko se nadamo da ćete biti fizički aktivni u budućnosti.
Kada se kile vrate na ili blizu mesta prethodne popravke, nazivaju se recidivne kile. Ovo se može desiti mesecima ili čak godinama nakon početne operacije za popravku kile. Ako se kila vrati, vaš lekar će najverovatnije preporučiti operaciju revizije kile.
Stopa recidiva za preponske kile je 1 do 3 procenta, dok je 5 do 10 procenata za abdominalne (ventralne) kile i 10 do 15 procenata za stoma hernije. Za najsloženije kile, stopa recidiva je 10 do 20 procenata, u zavisnosti od prirode kile i drugih faktora.
Šta uzrokuje neuspeh popravke kile?
Popravka kile može propasti mesecima ili godinama nakon prvobitne operacije zbog povećanja telesne težine, slabljenja okolnog tkiva ili formiranja nove kile na mestu. Infekcija se može proširiti na mrežicu koja se koristi u popravci uzrokujući stvaranje krvnog ugruška oko lokacije.
Pocepan ili pokida implantat kile je ozbiljna komplikacija operacije popravke kile. To je bolno iskustvo koje može dovesti do drugih povreda. Uobičajeni znakovi ili simptomi pocepane mreže uključuju:
Opstrukcija creva
Hronični bol
Formiranje fistule
Ponavljanje kile
Infekcija
Perforacija organa ili tkiva
Migracija mreže
Mešoma (tela slična tumoru nastala iz skupljene mreže)
Oštećenje nerava.
NAPOMENA: Opis pregleda ili procedure je informativnog karaktera i zavisi od opšteg stanja pacijenta i individualne istorije bolesti. Za detaljne informacije zakažite konsultacije sa lekarom.
Pogledajte naš CENOVNIK