Operacija štitne žlezde se može uraditi da bi se rešio problem u poremećaju rada štitne žlezde ili da se eliminiše karcinom. U zavisnosti od vrste i stepena oboljenja može se ukloniti deo štitne žlezde ili u celosti. Na pojavljivanjue bolesti štitne žlezde najviše utiču genetika, stres, loša ishrana, trudnoća ili menopauza. Nakon ove operacije ukoliko se ukloni cela štitna žlezda pacijent će trajno morati da uzima zamenu hormona.
-Hipertireoza predstavlja stanje kod koga dolazi do povećanog lučenja hormona,najčešće se reguliše lekovima ali ako taj pristup ne uspeva može doći do operacije.
-Hipotireoza prestavlja smanjeno i nedovoljno lučenje hormona štitaste žlezde. Najčešći uzročnik je Hashimoto a simptomi koje možete osetiti su: malaksalost,depresija,umor,dobijanje na težini…
-Struma je uvećanje štitne žlezde koja može imati normalnu funkciju ili može imati povećanu funkciju kada je nazivamo toksična struma.
-Karcinom štitne žlezde u velikom broju slučajeva se može uspešno lečiti. Razvijaju se jako sporo i dugo ostaju samo u žlezdi tako da je smrtnost pacijenata jako mala. Operacija uglavnom dovodi do izlečenja a nekad će podrazumevati uklanjanje limfnih žlezda
NAPOMENA: Opis pregleda ili procedure je informativnog karaktera i zavisi od opšteg stanja pacijenta i individualne istorije bolesti. Za detaljne informacije zakažite konsultacije sa lekarom.
Pogledajte naš CENOVNIK
Specijalista onkološke endokrine hirurgije
Specijalista onkološke endokrine hirurgije