Lečenje paradentoze je dugotrajan prces u kome treba biti uporan i istrajan jer se radi o bolesti koja se vraća i iz tog razloga mora biti pod stalnom kontrolom.
Ono što predstavlja jedino rešenje za paradentozu jeste prevencija. Redovna poseta stomatologu je od ključnog značaja kako biste sprečili da dođe do težeg oblika. Radi se o bolesti koja ima stadijume. Početna faza ili gingivitis je stanje koje se leči lako, nakupljeni kamenac i plak se lako uklanja sepcijalnim aparatom i nakon toga se zubi poliraju.
Ukoliko su parodontalni džepovi izražajni preduzimaju se drugi načini kao što su kiretaža ili hirurško lečenje (režanj operacija).
U slučajevima gubitka jednog ili više zuba, kao posledica terminalnog stadijuma parodontopatije, moramo pristupiti protetskom zbrinjavanju pacijenta.
Paradentoza je bolest koja ne boli sve dok ne dođe do komplikacaja. Počinje sa krvarenjem desni i može krenuti već u ranoj mladosti i izaziva je dentalni plak. Ukoliko je loša higijena zuba, zubni plak se taloži i dolazi do stvaranja kamenca koji uzrokuje zapaljenje desnih.
Ako ovo stanje ne lečimo ono se širi i formiraju se parodontalni džepovi i samim tim zubi postaju osetljiviji, počinju da se klate i u krajsnjem stadijumu da ispadaju.
Ukoliko imate bilo koji od navedenih znakova onda imate upaljene desni. Parodontopatija predstavlja bolest koja se ne može izlečiti ali se može usporiti.
NAPOMENA: Opis pregleda ili procedure je informativnog karaktera i zavisi od opšteg stanja pacijenta i individualne istorije bolesti. Za detaljne informacije zakažite konsultacije sa lekarom.
Pogledajte naš CENOVNIK