Specijalistički pregled dermatologa može biti neophodan ukoliko primetite simptome kao što su crvenilo, svrab, suva ili ispucala koža, koji su karakteristični za ekcem, poznat i kao atopijski dermatitis. Ovi simptomi mogu značajno uticati na kvalitet života, izazivajući nelagodnost i iritaciju. Ukoliko prepoznate ove simptome kod sebe ili kod deteta, izuzetno je važno da se obratite dermatologu kako bi se postavila tačna dijagnoza i što pre započela adekvatna terapija. Rano prepoznavanje i lečenje ekcema može sprečiti pogoršanje stanja i razvoj komplikacija.
Simptomi ekcema mogu varirati u intenzitetu i obuhvataju:
Crvenilo i svrab na koži: Ovo su najčešći simptomi ekcema. Crvenilo se može javiti na različitim delovima tela, a svrab može biti izuzetno intenzivan, što dovodi do češanja i potencijalnog pogoršanja stanja kože.
Suva, ispucala ili ljuskava koža: Koža zahvaćena ekcemom često gubi svoju prirodnu vlažnost, postajući suva, ispucala i sklona ljuštenju. Ovo može dovesti do dodatne iritacije i nelagodnosti.
Plikovi koji mogu curiti i krastati: U nekim slučajevima, na koži se mogu pojaviti mali plikovi ispunjeni tečnošću. Kada se ovi plikovi otvore, mogu curiti i formirati kraste.
Zadebljanja kože u hroničnim slučajevima: Ukoliko se ekcem ne leči adekvatno ili traje duži vremenski period, koža na zahvaćenim područjima može postati zadebljana i gruba, što se naziva lihenifikacija.
Specijalistički pregled dermatologa za ekcem obuhvata nekoliko ključnih koraka:
Anamneza (lična i porodična): Dermatolog će detaljno razgovarati sa pacijentom kako bi prikupio informacije o simptomima, uključujući kada su se prvi put pojavili, koliko su intenzivni, kao i faktore koji ih pogoršavaju ili poboljšavaju. Takođe, biće postavljena pitanja o prethodnim tretmanima i njihovoj efikasnosti, kao i o postojanju sličnih kožnih problema u porodici, s obzirom na to da ekcem ima genetsku predispoziciju. Važno je da pacijent pruži što detaljnije informacije kako bi dermatolog stekao potpunu sliku o njegovom stanju.
Dermatološki status: Ovo podrazumeva detaljan fizički pregled zahvaćenih regija kože. Dermatolog će pažljivo proceniti stepen suvoće, iritacije, crvenila, prisustvo plikova, krasta ili zadebljanja kože. Pregled se obavlja vizuelno i palpacijom, a po potrebi se može koristiti i dermatoskop za detaljniji uvid u stanje kože.
Završno mišljenje i terapija: Nakon detaljne anamneze i pregleda, dermatolog će postaviti dijagnozu i preporučiti individualni plan lečenja. Terapija ekcema može uključivati različite pristupe, kao što su topikalni kortikosteroidi, emolijensi (hidratantne kreme), imunomodulatori, antihistaminici za ublažavanje svraba, a u težim slučajevima i sistemska terapija. Dermatolog će takođe pružiti savete o pravilnoj nezi kože, izbegavanju iritansa i okidača, kao i o drugim merama koje mogu pomoći u kontroli simptoma i poboljšanju kvaliteta života pacijenta. Po potrebi, dermatolog može preporučiti i dodatne analize, kao što su alergološki testovi, kako bi se identifikovali potencijalni alergeni koji mogu pogoršavati ekcem.
NAPOMENA
Ovaj opis pregleda je informativnog karaktera i može varirati u zavisnosti od individualnog zdravstvenog stanja pacijenta. Za detaljnije informacije i personalizovane savete, zakažite konsultacije sa dermatologom.