Ponedeljak - Petak 07:00 - 21:00

Subota 08:00 - 16:00

011 3970 999

info@msbeograd.com

Vojvode Stepe 323, Voždovac

Milentija Popovića 5v,Novi Beograd

<div class=”mkd-icon-top-left”>
</div>
<div class=”mkd-elements-top-right”>
<a href=”https://msbeograd.com/kontakt/”><h6 style= “font-size: 13px; font-weight: 400; text-transform: none; line-height: 12px; margin-top: 15px; margin-bottom: 1px;”>Kontakt</br>011/3970-999</h6></a>

 

Kamen u bubregu – simptomi i lečenje

Kamenje u Bubregu

Kamen u bubregu – simptomi i lečenje

Šta je kamenje u bubregu?

Kamenje u bubregu – a posebno prolazak kamena u bubregu – je poznat po tome što je bolno.

Bubrezi – dva organa u obliku pasulja koji se nalaze odmah ispod grudnog koša sa svake strane kičme – filtriraju otpad i dodatnu vodu iz krvotoka kako bi stvorili urin. Iz bubrega, urin se zatim kreće kroz dve tanke cevi, zvane ureteri, u bešiku.

Pored filtriranja otpada, bubrezi takođe regulišu nivo vode, soli i minerala u krvi. Bubrežni kamenac, medicinski izraz za kamen u bubregu, nastaje kada postoji visok nivo ovih minerala u urinu.

Kada supstance koje stvaraju kamenje — najčešće kalcijum i oksalat — prezasite vaš urin, može doći do kristalizacije i može da počne da se formira kamen u bubregu. Kristali se mogu stvrdnuti zajedno u masama različitih oblika i veličina.

 

Postoje li različite vrste kamenja u bubregu?

Kamen u bubregu može varirati u veličini i obliku, pri čemu su neki mali kao zrno peska, drugi veličine šljunka i ređe, neki narastu kao loptica za golf. Kamen u bubregu takođe može biti napravljen od različitih supstanci, a dele se na četiri uobičajena tipa.

Vrste kamena u bubregu su:

Kalcijum kamen — Najčešći kamen u bubregu, uključuje kalcijum oksalat i kalcijum fosfat.
Kamen mokraćne kiseline — Još jedan uobičajeni kamen u bubregu, može se formirati zbog povišenog nivoa mokraćne kiseline u urinu.
Struvitni kamenci — Ovi manje uobičajeni kamenci imaju tendenciju da se formiraju nakon infekcije urinarnog trakta. Takođe su skloni naglom razvoju i mogu brzo rasti.
Cistinski kamenci — Ovi kamenci se formiraju kod ljudi sa cistinurijom, naslednim stanjem koje uzrokuje nakupljanje amino kiseline cistina u bubrezima i bešici.

 

Šta uzrokuje kamen u bubregu?

Nekoliko faktora je povezano sa stvaranjem kamena u bubregu, uključujući porodičnu istoriju, mali volumen urina, ishranu i težinu, i određena medicinska stanja i lekove. Generalno, ako su vaši roditelji imali kamenje u bubregu, veća je verovatnoća da ćete ih i vi imati. Oni su češći kod muškaraca nego kod žena, a kada imate kamen u bubregu, povećava se rizik od drugog.

Faktori načina života takođe mogu povećati rizik od dobijanja kamena u bubregu. Da biste smanjili šanse za razvoj kamena u bubregu, najbolje je izbegavati dehidraciju, koja može da izazove mali volumen urina. Ustvari, ako ne pijete dovoljno tečnosti – posebno vode – vaš urin može postati previše koncentrisan, povećavajući šanse za stvaranje kamenja.

Pored toga, previše soli, prerađenog mesa ili životinjskih proteina u vašoj ishrani takođe može povećati rizik od razvoja kamena u bubregu.

Gojaznost, prekomerna težina i stanja creva, kao što su Kronova bolest ili ulcerozni kolitis, takođe mogu povećati vaše šanse za dobijanje kamena u bubregu.

 

Koji su simptomi?

Iako je izlazak kamena u bubregu obično povezan sa akutnim bolom, opšti simptomi kamena u bubregu zavise od nekoliko faktora, uključujući veličinu i lokaciju samog kamena.

Bubrežni kamenci mogu proći kroz sistem urinarnog trakta sa malo ili nimalo neprijatnosti.

Akutni bol koji se obično povezuje sa izlaskom kamena iz bubrega samo je jedan od nekoliko simptoma koje pacijent može iskusiti kada se kamen zaglavi i blokira protok urina.

Kada kamen u bubregu pređe iz bubrega u ureter, malu cev koja povezuje bubreg sa bešikom, to može dovesti do opstrukcije protoka urina, što može izazvati bol. Ovaj bol može biti lociran u leđima, sa strane, u donjem delu stomaka ili u preponama i može se pomeriti dok se kamen kreće kroz ureter. Može se kretati od blagog do ozbiljnog i može biti povremene prirode.

Ostali simptomi mogu uključivati mučninu i povraćanje, krv u urinu, urgentnu potrebu ili bol pri mokrenju.

 

Koje su opcije lečenja?

Lečenje kamena u bubregu zavisiće od vrste, veličine i lokacije kamena. Laboratorijski testovi i snimanje mogu pomoći vašem lekaru da postavi dijagnozu, utvrdi da li je izvodljivo da sačeka da kamen prođe sam i odredi kurs lečenja koji je pravi za vas.

Ako konzervativno lečenje lekovima protiv bolova, hidratacijom i/ili lekovima koji mogu pomoći da se olakša prolaz kamena nije uspešno, hirurška intervencija može biti neophodna.

Ako kamen ne može da prođe sam, vrsta procedure koja se koristi za lečenje zavisiće i od njegove veličine i lokacije. Tri najčešće opcije su:

  1. Ureteroskopija – ova procedura se koristi za lečenje kamena u bubregu koji se nalazi u bubregu ili ureteru. Lekari koriste mali opseg da bi precizno odredili lokaciju kamenja i procenili da li se mogu ukloniti pomoću instrumenta nalik korpi. Ako je kamen prevelik, može se usitniti laserom, a manji komadi se naknadno uklanjaju. Ova procedura ne zahteva rezove i obično se izvodi u bolnici uz anesteziju. Većina pacijenata odlazi kući istog dana.
  2. Litotripsija udarnih talasa. Ova procedura koristi udarne talase, vođene rendgenom ili ultrazvukom, da razbije kamenje u bubregu u manje fragmente, koji zatim izlaze iz tela kroz urin. Pacijenti dobijaju anesteziju i idu kući istog dana.
  3. Perkutana nefrolitotomija. Ova opcija se obično koristi za lečenje većih kamenaca u bubrezima. Mali rez se pravi na leđima pacijenta, uspostavljajući trakt koji omogućava da opseg prođe u bubreg. Drugi instrument se zatim koristi za fragmentaciju kamena i uklanjanje delova. Pacijent može biti hospitalizovan preko noći ili na nekoliko dana.

Nakon operacije – ili nakon što prođete kamenac, ako ste u mogućnosti da sakupite njegov deo – vaš lekar će testirati kamen kako bi odredio vrstu da bi vam pomogao da ih posavetujete kako da ih izbegnete u budućnosti.